Baza pod tusz "Max Factor"



Marka
: Max Factor
Pełna nazwa: Baza pod tusz do rzęs "Max Factor" Lash Revival
Pojemność: 11ml
Konsystencja: tuszowa
Opakowanie: sztyft z aplikatorem


Skład

Aqua/Water/Eau, Acrylates Copolymer, Glyceryl Stearate, Disteardimonium Hectorite, Talc, Stearic Acid, Propylene Glycol, Triethanolamine, Paraffin, Cera Alba/Beeswax/Cire D'abeille, Propylene Carbonate, Synthetic Wax, Oleic Acid, Ethylhexylglycerin, Alcohol Denat., Phenoxyethanol, Cera Microcristallina/Microcrystalline Wax/Cire Microcristalline, Benzyl Alcohol, Polyethylene, Ascorbyl Palmitate, Tocopherol, Panthenol, Sodium Laureth Sulfate, Simethicone, Glycine Soja (Soybean) Oil, Cellulose, Trisodium EDTA, Xanthan Gum, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Potassium Sorbate, Methylparaben, Argania Spinosa Kernel Oil, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Propylparaben, Ammonium Hydroxide, Tetrasodium Edta, Citric Acid, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Hippophae Rhamnoides Fruit Juice, Trideceth-9, Bisabolol, [May Contain/Peut Contenir/+/-: Titanium Dioxide (CI 77891)]


Moje wnioski

Lubię używać baz pod tusz, gdyż ich zastosowanie daje bardzo dobre efekty. Niekiedy nawet najdroższy tusz użyty w pojedynkę nie zrobi takich cudów, jakie może zdziałać z bazą. Nie inaczej jest z tą bazą od "Max Factor". Długo szukałam tego typu produktu po dotyczas stosowanej, mojej ulubionej i nieodżałowanej bazie Lash Sensational od "Maybelline", która właściwie już od dłuższego czasu: "dogorywa", a nigdzie nie mogę już jej dostać. Poszukiwałam więc dobrej bazy, na miarę poprzedniczki, a nawet lepszej.

Baza Lash Revival "Max Factor" zaskoczyła mnie kolorystyką produktu, gdyż do tej pory używałam specyfiku w kolorze czystej bieli. Ta jest beżowa, a na jej szczoteczce nie nabiera się zbyt wiele produktu. Mogłoby się wydawać, że to w ogóle nie zadziała. Nic bardziej mylnego! Ta beżowa substancja działa bez zarzutu! Silikonowa szczoteczka ładnie rozdziela rzęsy. Jak się okazuje rzeczywiście nie nabiera produktu dużo, ale wystarczająco, żeby dokonać fajnych efektów końcowych. Finalnie, po pomalowaniu rzęs tuszem mamy bardzo ładny efekt wydłużonych rzęs, lekko pogrubionych, nie sklejonych.
Jedyne dwa zastrzeżenia, jakie mam to: po pierwsze nie najlepszy skład. Głównie jeśli chodzi o substancje, które podrażniają, bądź zwiększają ryzyko podrażnień oczu. Tutaj jest zwiększone ryzyko dostania się do oczu produktu z wiadomych względów, więc niezbyt fajnie. Drugim zastrzeżeniem jest średnio przyjemny zapach.

Cóż, myślałam, że nic nie zastąpi dotychczas uwielbianej przeze mnie bazy "Maybelline", a jednak... Okazuje się, że chyba bardzo po niej płakać nie będę, a Lash Revival na dłużej zagości w mojej kosmetyczce.


Oceny (1-5)
 
Zapach: ✶✶
Skład: ✶
Ogólne wrażenie: ✶✶✶✶


Omówienie składników
 
A

Acrylates Copolymer - Kopolimer akrylowy. Substancja antystatyczna, tworzy ciągłą warstwę na skórze lub włosach, polepszając właściwości sensoryczne. Wpływa na konsystencję produktu kosmetycznego, zwiększa jego lepkość. Jest lepiszczem, czyli substancją wiążącą składniki kosmetyków. Przedłuża trwałość kosmetyku. Często stosowany także w lakierach do paznokci i produktach do przedłużania paznokci - pełni funkcję spoiwa i substancji utwardzającej lakier. Wykorzystywany jest w kosmetykach do włosów. Działa filmotwórczo, czyli pozostawia na włosach film, dzięki któremu kondycjonuje, zmiękcza i wygładza. Stosowany również jako substancja utrwalająca fryzurę w preparatach do stylizacji. Poprawia parametry sensoryczne na włosach, nadając połysk i uczucie miękkości włosom. Działa antystatycznie, czyli zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Alcohol denat.Alkohol. Ma właściwości wysuszające, odkażające, chłodzące, przeciwzapalne i odtłuszczające. Jest rozpuszczalnikiem wszelkich substancji zapachowych i środkiem konserwującym.

Aloe Barbadensis Leaf Extract - Ekstrakt z liści aloesu zwyczajnego. Humektant – jego rolą jest utrzymanie wilgoci w kosmetyku. Działa nawilżająco, łagodząco i przeciwzapalnie, dzięki czemu zmniejsza zaczerwienienie skóry. Kondycjonuje i regeneruje skórę i włosy. Antyoksydant, spowalnia procesy egzogennego (zewnętrznego) starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Często wykorzystywany w kosmetykach do skóry suchej, podrażnionej, uszkodzonej i trądzikowej.

Ammonium Hydroxide - Woda amoniakalna, Wodorotlenek amonu, Amoniak. substancja buforująca i skażająca. Składnik stabilizujący pH produktów kosmetycznych. Składnik alkaliczny w utleniających farbach do włosów, odpowiada za pęcznienie włosa i uwolnienie cząsteczek melaniny do melanosomów. Jest składnikiem kompozycji zapachowych i substancją maskującą, neutralizuje niepożądane zapachy w kosmetyku. Stosowany w płynach do ondulacji i produktach do farbowania włosów ponieważ jest silnym utleniaczem, otwiera łuski włosów, poprawia efekt i trwałość farbowania. Coraz rzadziej jest stosowany w innych celach, niż produkcja farb ze względu na toksyczność.

Argania Spinosa Kernel OilOlej arganowy. Emolient tłusty. Tworzy na skórze film, który ogranicza nadmierne odparowywanie wody z naskórka (działa pośrednio nawilżająco). Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wpływa na odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, dzięki czemu działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo. Sprawia, że skóra staje się grubsza, zwarta, elastyczna i sprężysta, zmniejsza blizny i rozstępy. Wygładza zmarszczki, odżywia skórę i poprawia jej koloryt, przyspiesza gojenie nawet trudno gojących się ran, np opryszczki i ospy. Likwiduje łupież i zapobiega łamliwości włosów i paznokci. Stosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów ma działanie natłuszczające, wygładzające, zmiękczające i nadające połysk. Powszechnie stosowany we wszystkich rodzajach kosmetyków, głównie do skóry suchej i dojrzałej: w kremach, eliksirach i maseczkach, a także w kremach pod oczy i do rąk, balsamach i mieszankach olejowych do twarzy, dekoltu i biustu, całego ciała i włosów, szamponach i odżywkach. Nadaje się do skóry alergicznej, a także do pielęgnacji dziecięcej skóry. W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki.

Ascorbyl Palmitate - Palmitynian askorbylu. Pochodna witaminy C (stabilniejsza forma)- działa przeciwrodnikowo (najlepsze wykorzystanie jest w połączeniu z Witaminą E), rozjaśniająco, po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu. Zalecany poziom aplikacji: do 8% (w kremach do 8%, w serum olejowym do 2%). Przeciwutleniacz (antyoksydant). Dodatek antyoksydantów zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego. Jest to również substancja maskująca, której zadaniem jest redukowanie lub hamowanie podstawowego zapachu lub smaku produktu. W kometyku spowalnia procesy starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Substancja o wysoce efektywnym działaniu ze względu na fakt, iż jest prawie w całości regenerowana. Wykazuje działanie głównie na powierzchni skóry. Poprzez pośrednią stymulację podziałów komórkowych wykazuje umiarkowane działanie eksfoliacyjne (złuszczające). Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia. Po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Wykazuje ochronny wpływ w stosunku do promieniowania UVA i UVB, ma również korzystny wpływ na skórę po opalaniu, zmniejsza powstały rumień. Działa także przeciwzapalnie. Znajduje zastosowanie w kosmetykach dla cer dojrzałych, preparatach redukujących przebarwienia oraz kosmetykach plażowych.

B

Benzyl Alcohol - Alkohol benzylowy. Substancja konserwująca, która hamuje rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku, dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania. Pełni rolę rozpuszczalnika i odpowiada za regulacje lepkości kosmetyku. Wykorzystywana w kompozycjach zapachowych nadając przyjemny jaśminowy zapach. W dodatku wykazuje właściwości antybakteryjne i grzybobójcze. Może powodować reakcje alergiczne.

Bisabolol - Alfa-bisabolol. W kosmetykach pełni funkcję zapachową, poprawia wygląd suchej lub uszkodzonej skóry, zmniejsza łuszczenie oraz przywraca jędrność. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, przyspiesza proces gojenia. Ma także właściwości kojące. Hamuje także nadmierny rozrost naskórka i gruczołów łojowych, wspomaga leczenie zmian trądzikowych i łuszczycy. Poprawia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Nie wywołuje alergii, jest dobrze tolerowany przez skórę, także u osób uczulonych na rumianek, dlatego znajduje zastosowanie również w pielęgnacji skóry niemowląt oraz w preparatach do higieny intymnej, po goleniu i w pastach do zębów. Ma również właściwości niwelujące niepożądane zapachy w kosmetyku. Nie należy stosować go w połączeniu z peelingami enzymatycznymi, gdyż hamuje ich działanie.

C

CelluloseCeluloza. Naturalny polimer wykorzystywany w wielu branżach, także w przemyśle kosmetycznym, w produkcji m.in. gąbek kosmetycznych i kapsułek. W formie mikrokrystalicznej jest także substancją wypełniającą, spulchniającą i pochłaniaczem wilgoci stosowanym np w kremach i maseczkach, reguluje lepkość formuł kosmetycznych, stabilizuje zawiesiny, zmętnia zbyt klarowne i przejrzyste konsystencje, minimalizuje przepuszczalność światła. Wpływa na poprawę rozprowadzania produktu na skórze.

Cera Alba/Beeswax - Wosk pszczeli. Jest składnikiem sztyftów, gdyż jest substancją konsystencjotwórczą i pełni funkcję emulgatora. Jako lepiszcze zapewnia spójność produktu kosmetycznego. Będąc emolientem odpowiada za natłuszczenie, wygładzenie, zmiękczenie i nawilżenie skóry. Przedłuża trwałość kosmetyków. Wykazuje także działanie kondycjonujące, chroni, odżywia, koi, łagodzi cerę oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Wykorzystywany we wszelkiego rodzaju kosmetykach, zwłaszcza sztyftach do ust, kredkach do makijażu, mascarach, kremach i emulsjach do suchej skóry. W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać trądzik, zatykać pory, powodować wypryski. Osoby uczulone na produkty pszczele i pyłki roślin powinny wykonywać próby uczuleniowe każdorazowo przed zastosowaniem nowego kosmetyku zawierającego wosk pszczeli.

Cera Microcristallina - Wosk mikrokrystaliczny, krystaliczny mineralny wosk otrzymywany z ropy naftowej. Substancja, która wiąże i stabilizuje emulsję dodatkowo pełni funkcję regulatora lepkości. Emolient tłusty tworzący na powierzchni skóry i włosów natłuszczającą, nabłyszczającą, wygładzającą, zmiękczającą i ochronną warstwę, która zatrzymuje i zapobiega odparowywaniu wody. Zapobiega również rozwarstwianiu faz emulsji, utrwala i zlepia konsystencję i zmniejsza przepuszczalność światła. Stosowana w produkcji emulsji, kremów, a także kosmetyków kolorowych, pudrów, cieni, róży, poprawia właściwości aplikacyjne.

CI 77891 (Titanium Dioxide)Dwutlenek tytanu. Składnik stosowany w kosmetykach kolorowych i wszelkich, które wymagają nadania białej barwy, czy rozjaśnienia, biały pigment. Stosowany do wyrobu kremów, mleczek, past szminek i pudrów. Razem z miką wykorzystywany jest do produkcji cieni perłowych. Stosowany jako filtr słoneczny, absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu Zabezpiecza także częściowo kosmetyki przed utlenianiem się ich składników wrażliwych na światło oraz chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Niestety może podrażniać skórę. Może podrażniać błony śluzowe, oczy oraz drogi oddechowe. Nie powinna być wdychana, gdy jest w formie sypkiego pudru lub aerozolu. Pomimo dopuszczenia jej w kosmetykach naturalnych, jako naturalnej alternatywy dla filtrów chemicznych i barwników syntetycznych, nie jest do końca przebadana, podejrzewana o potencjalną rakotwórczość w zastosowaniu jako filtr przeciwsłoneczny.

Citric Acid - Kwas cytrynowy. Efektem działania AHA na skórę jest jej rozjaśnienie, wygładzenie, spłycenie drobnych zmarszczek powierzchniowych, zwężenie porów, usunięcie blizn potrądzikowych, a także poprawa kolorytu skóry i hamowanie powstawania przebarwień. Usuwają martwy naskórek, dzięki czemu pobudzają komórki głębiej położone do odbudowy, wzrasta produkcja kolagenu, a jednocześnie ułatwiają przenikanie substancji aktywnych np. witamin w głębsze warstwy skóry. Regulują pracę gruczołów łojowych.

Cocos Nucifera OilOlej kokosowy. Pełni rolę rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofobowych (nierozpuszczalnych w wodzie) zawartych w kosmetykach. Może pełnić funkcje zapachowe. Emolient tzw. Tłusty. Działa ochronnie i odbudowująco jako dodatek do kosmetyków do włosów, nie powodując ich obciążenia. Utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia. Silnie regeneruje skórę. Działa kondycjonująco. Zmiękcza skórę. Polecany do pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej, szorstkiej, łuszczącej się. Składnik silnie komedogenny, niepolecany do skóry tłustej, trądzikowej, skłonnej do powstawania wyprysków i stanów zapalnych. Niepolecany również w czystym stężeniu do włosów wysokoporowatych, puszących się, ponieważ może nasilać problem puszenia, elektryzowania i przesuszać włosy. Może także wysuszać skórę, odnotowuje się przypadki przesuszeń po długotrwałym stosowaniu.

D

Disteardimonium Hectorite - Hektoryt disteardimonium, Hektorit modyfikowany chlorkiem stearalkonium. Substancja stabilizująca i regulująca lepkość. Stosowany w różnego rodzaju kosmetykach, zwłaszcza zawierających nierozpuszczalne pigmenty i barwniki m.in w lakierach do paznokci i podkładach do makijażu, jako dyspergator. Składnik może działać drażniąco na oczy i skórę.

E

EthylhexylglycerinEtyloheksylogliceryna. Konserwant wzmacniający działanie innych konserwantów dodanych do kosmetyku. Działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Jest też humektantem, ma delikatne działanie nawilżające, wygładzające, a także poprawia odczuwalność użytkową współobecnych w składzie emolientów. Może być także stosowana w dezodorantach. Zmniejsza lub eliminuje nieprzyjemny zapach na skórze oraz chroni przed jego powstawaniem, jednocześnie nie naruszając prawidłowego mikrobiomu skóry. Składnik nie jest sklasyfikowany jako alergen, reakcje alergiczne występują dość rzadko, może jednakże podrażniać oczy.

G 

Glyceryl Stearate - Stearynian glicerynowy samoemulgujący. Emulgator, tłusty emolient, składnik konsystencjotwórczy. Tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega odparowywaniu wilgoci. Działa zmiękczająco, wygładzająco, natłuszczająco i ochronnie na skórę i włosy. Wykorzystywany w formułach myjących, aby zapobiec przesuszaniu skóry, ma także właściwości myjące. Składnik może nasilać problemy trądzikowe, stosowany w stanie czystym może powodować zaskórniki, wypryski.

Glycine Soja OilOlej sojowy. Emolient tłusty, tworzy na powierzchni ochronny, odżywczy film, wygładza, zmiękcza i natłuszcza. Dostarcza witaminę E, cennego przeciwutleniacza, zapobiega starzeniu skóry i zmarszczkom, uelastycznia i przyspiesza regenerację zniszczonej skóry. Występuje często w różnego rodzaju kosmetykach, mydłach, kremach, mieszankach olejowych do twarzy, ciała i włosów oraz w naturalnych świecach do masażu. W niewielkich stężeniach zalecany jest także do cery tłustej i trądzikowej. W dużych stężeniach może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski.

H

Hippophae Rhamnoides Fruit JuiceSok wyciskany z owoców rokitnika zwyczajnego. W kosmetyku pełni funkcję kondycjonującą.

M

Methylparaben - Metylparaben. Konserwant, który działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania.

O

Oleic Acid - Kwas oleinowy. Substancja zmiękczająca, emulgująca - wspomaga tworzenie jednorodnych mieszanin niemieszających się cieczy, zmieniając napięcie międzyfazowe. Plastyfikator w produktach typu sztyft, jak np. szminki i niektóre antyperspiranty. Nadaje miękkość i elastyczność sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie np. na ustach. Stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników.

P

Panthenol Pantenol. Humektant, zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Hydrofilowa substancja nawilżająca. Działanie przeciwzapalne, przyspiesza procesy regeneracji naskórka, łagodzi podrażnienia. Nawilża, nadaje skórze uczucie gładkości, a włosom połysk. Działa aktywizująco na podziały komórek naskórka i skóry właściwej (fibroblastów). Stymuluje wzrost włosa oraz odnowy komórek.

Paraffin – Parafina. Emolient tzw. tłusty. Wpływa na konsystencję kosmetyku, powoduje wzrost lepkości. Stosowany jako baza w sztyftach. Przedłuża trwałość kosmetyków. Stosowana jest jako lepiszcze, czyli substancja wiążąca składniki kosmetyków. Substancja konsystencjotwórcza, nadaje formę sztyftom. Substancja niekomedogenna, czyli nie sprzyja powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące. Może nasilać problemy skórne, np. trądzikowe, powodować stany zapalne, łupież, uczulać i wysuszać skórę.

Phenoxyethanol Fenoksyetanol. Konserwant, który działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku, dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania.

Polyethylene Polietylen. Substancja stosowana jako ścierniwo. Stosowany w pilingach jako substancja ścierająca zrogowaciały naskórek, a także w pastach do zębów. Polietylen nieskocząsteczkowy tworzy na powierzchni skóry i włosów film, który ogranicza nadmierną utratę wody z powierzchni, dzięki czemu kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza naskórek i włosy. Służy także do produkcji opakowań. Składnik może być zanieczyszczony dioksanem. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Składnik jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. W Stanach Zjednoczonych został zabroniony w produkcji peelingów. Doskonałą alternatywą dla tego ścierniwa są naturalne komponenty, np cukier, sól, naturalne woski, zmielone ziarna, pestki i nasiona roślin, orzechy i łupiny orzechów. Jest wiele substancji zamiennych, które przy okazji ulegają biodegradacji.

Potassium Sorbate - Sorbinian potasu. Konserwant, który działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania. Może wywoływać alergię.

Propylene Carbonate - Węglan propylenu. Pełni rolę rozpuszczalnika i substancji wiążącej dla różnych składników, wspomaga przenikanie substancji w głąb skóry. Obniża i kontroluje lepkość. Składnik może podrażniać skórę i oczy.

Propylene Glycol - Glikol propylenowy. Ma zdolność przenikania do warstwy rogowej naskórka. Ułatwia transport innych substancji w głąb skóry. Substancja nawilżająca skórę. Zapobiega wysychaniu masy kosmetycznej. Humektant zapobiega wysychaniu masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Rozpuszczalnik. Otrzymywany jest z ropy naftowej, przez co budzi nieustannie kontrowersje. Składnik nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Substancja oficjalnie jest uznana za nietoksyczną w dawkach znajdujących się w preparatach kosmetycznych. Podejrzewana jest jednak o powodowanie chorób skórnych, komedogenność, alergie i szybsze starzenie skóry, m.in. ze względu na swoją higroskopijność podejrzewana jest o przyciąganie toksyn, m.in. metali ciężkich i przenoszenie ich w głębsze warstwy skóry. Oficjalne stanowisko w tej kwestii jednakże wyklucza szkodliwość, w przeciwieństwie do glikolu etylenowego.

Propylparaben Propylparaben, Sól sodowa propyloparabenu. Konserwant, który działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania. Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu.

R

Ricinus Communis Seed Oil - Olej rycynowy. Nadaje połysk, przez co jest stosowany w produkcji pomadek i błyszczyków. Zmniejsza lub eliminuje zapach podstawowej masy kosmetycznej. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników.

S

SimethiconeSymetykon, Simetikon. Składnik zmiękczający i nabłyszczający skórę oraz włosy, flimotwórczy, ochronny emolient suchy. Zapobiega ewentualnemu generowaniu piany przez formuły kosmetyczne np przy wstrząsaniu, ma także właściwości żelujące, jest konsystencjotwórczy i zmniejsza lepkość. Składnik mogący przesuszać włosy i skórę, potencjalnie drażniący, a także mogący wzmagać problemy trądzikowe.

Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil - Olej jojoba. Emolient półtłusty. Tworzy na powierzchni skóry i włosów odżywczą, dobrze przywierającą, niezbyt tłustą warstwę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi takimi, jak wiatr, mróz, klimatyzowane pomieszczenia i zapobiega odparowywaniu wilgoci. Składnik wykazuje działanie łagodzące, uelastyczniające, wzmacniające cement międzykomórkowy skóry, zmiękczające, natłuszczające i lekko nawilżające. Stosowany w różnego rodzaju kosmetykach pielęgnacyjnych, nawilżających, odżywczych, ujędrniających do twarzy, ciała i włosów, regenerujących, do każdego typu skóry. Na włosy działa wzmacniająco i pogrubiająco, a także nabłyszcza je i pomaga w likwidacji łupieżu. Rekomendowany w kosmetykach dla kobiet w ciąży, zapobiega powstawaniu rozstępów. Jest również częstym dodatkiem do mydeł i kosmetyków myjących. Zagęszcza formuły olejowe, przedłuża także świeżość innych składników, zwłaszcza olejów łatwo jełczejących. W dużych stężeniach i często stosowany może blokować pory, nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki.

Sodium Laureth Sulfate - Sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego (SLS). Substancja o bardzo dobrych właściwościach pianotwórczych. Jest również stosowany jako emulgator. To jedna z najpopularniejszych substancji myjących – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Stosowana w wielu różnych produktach, w tym kosmetykach i detergentach przemysłowych. W kosmetykach stosowana jest prawie wyłącznie w produktach spłukiwanych, które mają krótkotrwały kontakt ze skórą. Emulgator O/W. Stosowany jest najczęściej w mieszaninach z substancjami łagodzącymi jego drażniące działanie. Stosowany w produktach do kąpieli, szamponach, preparatach do higieny jamy ustnej i zębów. Produkt drażniący, niewskazany przy pielęgnacji skóry wrażliwej.

Stearic Acid - Kwas stearynowy. Substancja emulgująca, stabilizująca emulsję, natłuszczająca i oczyszczająca.

Synthetic WaxWosk syntetyczny, ester alkoholu stearylowego i kwasów tłuszczowych wosku pszczelego. Substancja antystatyczna, wiążąca, zmiękczająca, stabilizująca emulsję i regulująca lepkość. Emolient tłusty, tworzy na powierzchni skóry i włosów zmiękczający i wygładzający film, który zapobiega odparowywaniu wilgoci i działa ochronnie przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto ma właściwości emulgujące, poprawia konsystencję kosmetyków i utrwala emulsje zapobiegając rozwarstwianiu. Składnik wiążący, zagęszczający i nadający plastycznej konsystencji, wykorzystywany m.in. w produkcji sztyftów do ust, aby zapobiec kruszeniu. Składnik stosowany także jako alternatywa dla naturalnych wosków zwierzęcych i dla osób uczulonych np. na wosk pszczeli. Jest również rozpuszczalnikiem dla substancji rozpuszczalnych w tłuszczach oraz ma właściwości maskujące, niweluje niepożądane zapachy w kosmetyku. Składnik może działać drażniąco na skórę wrażliwą, powodować przesuszenie i świąd skóry, a także nasilać problemy trądzikowe. Składnik niewiadomego pochodzenia.

T

TalcTalk. Adsorbent. Substancja wchłaniająca i spęczniająca. Zabezpiecza ciało przed podrażnieniami. Talk jednak wzbudza ogromne kontrowersje. Jedną z poszlak jest fakt, że złoża talku występują w sąsiedztwie pokładów azbestu i dochodzi do przypadków zanieczyszczeń, które potem mają dla ludzi katastrofalne skutki zdrowotne.

Tetrasodium EDTA - Sól tetrasodowa kwasu wersetowego, Etylenodiaminotetraoctan tetra sodu. Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji, która kompleksuje jony metali. Dzięki temu zwiększa trwałość kosmetyku oraz jego stabilność. Stosowany w kremach, maściach, olejkach, preparatach do trwałej ondulacji, farbach do włosów, szamponach, płynach do kąpieli i kosmetykach myjących. W mydłach stosowany w stężeniu 0,1-0,2%. W pozostałych kosmetykach powstrzymuje rozkład, np. zmianę koloru czy rozdzielenie faz, wywoływany aktywnością jonów metali ciężkich. Substancja ta powoduje poważne podrażnienie oczu. Klasyfikacja CLP odnosi się tylko do substancji w postaci czystej (100%). W produktach kosmetycznych Tetrasodium EDTA używany jest w niewielkim stężeniu, a tym samym nie wywołuje takich efektów jak substancja czysta.

Tocopherol - Witamina E. Substancja o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym), hamuje procesy starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Jest doskonałym czynnikiem hamującym rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury lipidowe błon komórkowych i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej, dzięki czemu wzmacnia barierę naskórkową. Wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. Dodatek antyoksydantów zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego.

Tocopheryl Acetate - Octan tokoferolu. Przeciwutleniacz (antyoksydant), hamuje procesy starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego. Ma działanie odżywcze, wzmacniające i ochronne. Poprawia także nawilżenie skóry. Jest doskonałym czynnikiem hamującym rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. Witamina E w formie estru – octanu tokoferylu, znalazła zastosowanie w kosmetykach plażowych, ze względu na zwiększoną trwałość w warunkach silnej ekspozycji na promieniowanie UV. Wykorzystywany do produkcji serum, kredek do oczu, cieni do powiek, kremów, balsamów i żeli pod prysznic.
Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen.

Trideceth-9 - Alkohol trójdecylowy oksyetylenowany 9 molami tlenku etylenu. Emulgator, łączy składniki fazy tłuszczowej i wodnej emulsji w jednolitą masę (emulsją może być krem, mleczko, balsam). Pełni rolę substancji pianotwórczej, stabilizuje i poprawia jakość piany oraz modyfikatora wlaściwości reologicznych (poprawia lepkość) w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli. Jest substancją myjącą, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów.

TriethanolamineTrietanoloamina. Regulator pH, pozwala na uzyskanie odpowiedniego pH kosmetyku. Stosowany do produktów kosmetycznych i preparatów higieny osobistej. TEA jest silnie zasadowa. Często używana jest też wraz z zagęstnikami, których właściwości zależą od wartości pH, np. z Carbomerem. Może być używany do stężenia maksymalnie 5%, wówczas jest bezpieczny dla skóry. W wysokich stężeniach uszkadzają włos i naskórek, dlatego dodawane są do farb, by rozchylić łuskę włosa i umożliwić barwnikowi lepsze związanie, dzięki czemu kolor nie będzie się wymywał. Niestety, wykazuje także działanie kancerogenne.

Trisodium EDTA - Wersenian trójsodowy. Substancja chelatująca, wiążąca jony metali, konserwująca. Wzmacnia działanie innych konserwantów, ma właściwości bakteriostatyczne. Zmiękcza wodę. Stosowana w różnego rodzaju produktach, wszelkich myjących kosmetykach, mydłach, ale również pielęgnacyjnych. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Nie należy stosować kosmetyków zawierających tę substancję podczas stosowania leków z cynkiem, żelazem, miedzią, glinem, ołowiem i bizmutem, ponieważ składnik wiąże metale ciężkie, odradza się również podczas przyjmowania antybiotyków. Niezalecany w kosmetykach nanoszonych za pomocą rozpylaczy ze względu na możliwość drażnienia błon śluzowych i układu oddechowego. EDTA w połączeniu ze związkami azotowymi, tworzy nitrozaminy, które mają działanie rakotwórcze.

X

Xanthan Gum - Guma ksantanowa. Substancja wpływająca na konsystencję kosmetyku - stabilizująca emulsję i zwiększająca lepkość. Dodatkowo substancja żelująca.

Komentarze

  1. Nie używałam nigdy bazy pod tusz, ta bardzo mnie zaciekawiła;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty