Kremowa baza pod cienie "Claresa"


Marka
: Claresa
Pełna nazwa: Kremowa baza pod cienie "Blend, My Friend!", "Claresa"
Pojemność: 5,5g
Konsystencja: kremowa
Opakowanie: opakowanie ze sztyftem



Skład
 
Aqua, Cyclopentasiloxane, Propanediol, Glycerin, Aluminium Starch Octenylsuccinate, Ethylhexyl Palmitate, Phenyl Trimethicone, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Dimethicone, Polyglyceryl-4 Isostearate, Hexyl Laurate, C18-36 Acid Triglyceride, Sodium Chloride, Hydroxyethylcellulose, Disteardimonium Hectorite, Triethyl Citrate, Triethoxycaprylylsilane, Aluminium Hydroxide, Sodium Phytate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Benzyl Glycol, Raspberry Ketone, Alcohol [+/-] CI77891, CI 77492, CI 77491, CI 77499


Moje wnioski

Jest to moja pierwsza baza pod cienie o kremowej konsystencji, więc nie mam za bardzo porównania z innymi tego typu produktami. Wcześniej używałam bazy, która miała bardziej zbitą masę (mogliście przeczytać o niej tutaj). Różnica między nimi jest taka, że tamtą bazę trzeba dość mocno rozetrzeć na powiece (a z czasem gdy produkt się kończy, to nawet konkretniej trzeba się do tego przyłożyć, bo masa z czasem robi się toporna). Ta kremowa baza tego problemu nie ma, co jest według mnie zaletą.

Dzięki kremowej konsystencji oraz wygodnemu aplikatorowi z delikatną gąbeczką (jak w aplikatorach błyszczyków), możemy szybko nałożyć bazę na powieki. Resztę produktu wystarczy delikatnie rozetrzeć palcem. Cielisty kolor przy okazji pozwala na zatuszowanie niedoskonałości, jak na przykład zminimalizowanie cieni, zasinień i tym podobnych - dlatego ta baza przypomina mi trochę korektor, który jak wiadomo można też stosować jako bazę pod cienię. I tutaj już zastanawia mnie: skoro korektora można użyć jako bazy, to po co specjalny produkt przypominający korektor pod nazwą baza pod cienie? Czy to trochę nie to samo? 😉

Jeśli chodzi o zalety mamy łatwość aplikacji. A jak jest z wadami? Nie wiem jak mają korektory stosowane jako baza (jeszcze nigdy nie używałam ich w ten sposób), ale zaobserwowałam, że stosując tą bazę - przy odtłuszczonej powiece - efekt utrzymywania się na niej cieni jest o wiele krótszy, niż kiedy używam tej bazy ze słoiczka. Co ciekawe: niezależnie od tego czy cienie są tańsze, czy droższe. O ile wiem, że z bazą Artdeco każde cienie utrzymują się długo (nawet dwanaście godzin i niekiedy dłużej), tak tutaj mam wrażenie, że cienie spływają i zbijają się już po paru godzinach.

Baza ta nie jest droga, gdyż kosztuje około 15zł w cenie regularnej, aczkolwiek jeśli mamy korektor i używamy go jako bazy, to według mnie jest ona zbędna.



Oceny (1-5)
 
Zapach: ✶✶
Skład: ✶
Ogólne wrażenie: ✶✶✶


Omówienie składników

A

Aluminium Hydroxide - Wodorotlenek glinu, gibbsyt. Stosowany w antyperspirantach (wiąże pot), zapobiega nadmiernemu poceniu, działa przeciwpotne, posiada właściwości chłonące. Stosowany również w celu regulacji lepkości preparatów. Występuje w różnego rodzaju kremach, balsamach i mydłach, a wykorzystany w pastach do zębów ściera płytkę nazębną i poleruje szkliwo. Działa przeciwpróchniczo i pozwala utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Wodorotlenek glinu jest białym barwnikiem wykorzystywanym zarówno w kosmetykach do makijażu i lakierach do paznokci, jak i produktach do higieny i pielęgnacji skóry. Nie ulega rozpadowi w kontakcie z wodorotlenkiem sodu (sodą kaustyczną), dlatego sprawdza się jako składnik mydeł w kostce. Można go znaleźć w wielu kosmetykach myjących i przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry i jamy ustnej (także pod nazwą pod nazwą CI 77002). Wodorotlenek glinu jest łagodny dla skóry i ma niski potencjał alergenny. Nie ma przeciwwskazań, żeby kosmetyki z tym składnikiem stosowały kobiety w ciąży.

Aluminium Starch Octenylsuccinate - Sól glinowa oktenylobursztynianu skrobii. Substancja wchłaniająca związki rozpuszczalne w wodzie i/lub oleju, reguluje lepkość kosmetyku (może ją podwyższać lub obniżać); zapobiega zlepianiu się produktów kosmetycznych w proszku w bryłę lub zbitą masę. W kosmetykach przeciwsłonecznych poprawia właściwości aplikacyjne produktu. Zmniejsza tłustość oraz lepienie, poprawia rozprowadzalność gotowego produktu. Modyfikator reologii, substancja dodawana do produktu kosmetycznego w celu podwyższenia lub obniżenia lepkości gotowego produktu.

B

Benzyl Glycol – składnik najczęściej występuje w produktach takich jak: maski, sera, kremy do twarzy, toniki. Składnik nie wykazuje negatywnych skutków ubocznych (niska komedogenność, niskie właściwości alergizujące, nie sklasyfikowany jako rakotwórczy.

C

C18-36 Aacid Trigliceryde – jest to substancja zmiękczająca. Działa odżywiająco na skórę, ma działanie zmiękczające i kojące. Jest stosowany jako emulgator, środek zagęszczający i zwieszający. Poprawia ogólny wygląd skóry. Może być używany przez osoby z każdym typem cery. Stosowany w produkcji tuszy do rzęs, szminek, pudrów, podkładów.

Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone - jest to silikon, emulgator, substancja konsystencjotwórcza – umożliwia powstanie emulsji. Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni włosów i skóry. Kondycjonuje skórę i włosy. Nadaje efekt jedwabistości na skórze. W produktach do włosów wygładza, chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi, np. tarciem. Substancje stosowane do produkcji tego środka mogą być zanieczyszczone tlenkiem etylenu lub dioksanem.

CyclopentasiloxaneCyklopentasiloksan. Substancja ułatwiająca rozprowadzanie kosmetyku na skórze, tworzy się na skórze film, który utrudnia ucieczkę wody z głębszych warstw skóry, stąd jego działanie nawilżające. Daje przyjemne odczucie stosowania kremu. Efekt jest krótkotrwały, ponieważ Cyclopentasiloxane jest związkiem lotnym i po kilku godzinach odparowuje z powierzchni skóry lub włosów. Dlatego nie powoduje obciążenia włosów, nawet cienkich i delikatnych. Wykazuje działanie antystatyczne, zapobiega elektryzowaniu się włosów. Sprawdza się rewelacyjnie w bazach pod makijaż, gdyż skutecznie wygładza skórę i przygotowuje ją na nałożenie kolejnych kosmetyków. Silikon w balsamach i kremach powoduje, że po ich aplikacji skóra staje się gładka i aksamitna w dotyku. Jest to dość mocno komedogenna substancja, co oznacza, że ma tendencję do blokowania ujść gruczołów łojowych. Długotrwałe stosowanie kremów do twarzy czy baz pod makijaż z zawartością silikonu może jednak zapychać pory i powodować nieprawidłowe funkcjonowanie skóry, a w efekcie różnego rodzaju zmiany, takie jak zaskórniki czy wypryski. Na tego typu skutki uboczne szczególnie narażone są cery tłuste i trądzikowe, które raczej powinny unikać kosmetyków z dodatkiem cyclopentasiloxane. Osoby z pozostałymi typami cery mogą bezpiecznie stosować omawiane produkty, ale raczej okazjonalnie, niż na co dzień.

CI 77491Tlenek żelaza (III). Barwnik kosmetyczny, nadaje czerwony kolor kosmetykom kolorowym i innym.

CI 77492Wodorotlenek żelaza, żółcień żelazowa. Barwnik kosmetyczny, nadaje żółty kolor, stosowany w różnego rodzaju kosmetykach.

CI 77499Tlenek żelaza (II), magnetyt. Barwnik kosmetyczny, nadaje czarny kolor kosmetykom. Tlenek żelaza stosowany jest w kosmetykach mineralnych. Posiada właściwości regenerujące i nawilżające.

CI 77891 (Titanium Dioxide)Dwutlenek tytanu. Składnik stosowany w kosmetykach kolorowych i wszelkich, które wymagają nadania białej barwy, czy rozjaśnienia, biały pigment. Stosowany do wyrobu kremów, mleczek, past szminek i pudrów. Razem z miką wykorzystywany jest do produkcji cieni perłowych. Stosowany jako filtr słoneczny, absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu Zabezpiecza także częściowo kosmetyki przed utlenianiem się ich składników wrażliwych na światło oraz chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Niestety może podrażniać skórę. Może podrażniać błony śluzowe, oczy oraz drogi oddechowe. Nie powinna być wdychana, gdy jest w formie sypkiego pudru lub aerozolu. Pomimo dopuszczenia jej w kosmetykach naturalnych, jako naturalnej alternatywy dla filtrów chemicznych i barwników syntetycznych, nie jest do końca przebadana, podejrzewana o potencjalną rakotwórczość w zastosowaniu jako filtr przeciwsłoneczny.

D

DimethiconePolidimetylosiloksan, dimetikon. Poprawia właściwości aplikacyjne preparatu, ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Wpływa na konsystencję preparatu, zmniejszając lepkość produktu. Emolient tzw. suchy, nie powoduje efektu „tłuszczenia”, czyli tworzenia lepkiej, tłustej warstwy na powierzchni skóry. Tworzy na powierzchni skóry film, który ogranicza ucieczkę wody z naskórka. Substancja kondycjonująca włosy, poprawia rozczesywalność na mokro i na sucho, zapobiega splątywaniu, wygładza włosy. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów poprzez zobojętnienie ładunków elektrycznych na ich powierzchni.

Disteardimonium Hectorite - Hektoryt disteardimonium, Hektorit modyfikowany chlorkiem stearalkonium. Substancja stabilizująca i regulująca lepkość. Stosowany w różnego rodzaju kosmetykach, zwłaszcza zawierających nierozpuszczalne pigmenty i barwniki m.in w lakierach do paznokci i podkładach do makijażu, jako dyspergator. Składnik może działać drażniąco na oczy i skórę.

E

EthylhexylglycerinEtyloheksylogliceryna. Konserwant wzmacniający działanie innych konserwantów dodanych do kosmetyku. Działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Jest też humektantem, ma delikatne działanie nawilżające, wygładzające, a także poprawia odczuwalność użytkową współobecnych w składzie emolientów. Może być także stosowana w dezodorantach. Zmniejsza lub eliminuje nieprzyjemny zapach na skórze oraz chroni przed jego powstawaniem, jednocześnie nie naruszając prawidłowego mikrobiomu skóry. Składnik nie jest sklasyfikowany jako alergen, reakcje alergiczne występują dość rzadko, może jednakże podrażniać oczy.

Ethylhexyl PalmitatePalmitynian etyloheksylu. Substancja zmiękczająca. Nadaje elastyczność sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie np. na ustach. Lepiszcze – substancja wiążąca składniki kosmetyków. Najczęściej można go znaleźć w składzie różnego rodzaju sztyftów, np. pomadek lub antyperspirantów. Odpowiada za równomierne rozprowadzanie pigmentów oraz utrzymywanie się ich na skórze. Wygładza, zmiękcza i kondycjonuje naskórek. Wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej skóry. Jest stosowany w produktach do pielęgnacji włosów. Nadaje im elastyczności, zabezpiecza je przed urazami mechanicznymi i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Świetnie sprawdza się w produktach wygładzających zmarszczki oraz skórę. Bywa stosowany zamiennie z olejami mineralnymi i sylikonami jako ich organiczny odpowiednik. Nadaje również odpowiednią konsystencję pomadom i woskom do pielęgnacji brody i wąsów. Jest stosowany do produkcji nie tylko kosmetyków, ale też środków piorących i czyszczących, klejów, smarów oraz środków ochrony roślin. W kosmetykach palmitynianu etyloheksylu powinny szukać osoby cierpiące z powodu bardzo suchej, łuszczącej się skóry, ponieważ składnik ten wspomaga nawilżenie i daje ukojenie nawet w przypadku egzemy i łuszczycy. W bardzo sporadycznych przypadkach omawiany składnik może powodować niewielkie podrażnienia, jeżeli jest stosowany na skórę wokół oczu. Przy czym reakcja taka występuje jedynie u osób o ekstremalnej wrażliwości lub w wyniku zastosowania zbyt dużej ilości kosmetyku zawierającego ten składnik. Wykazuje działanie komedogenne, czyli zatykające pory, potocznie określane jako „zapychanie”. Kosmetyki zawierające w składzie ethylhexyl palmitate mogą powodować takie odczucia nawet u osób z cerą suchą. Nie u wszystkich jednak to wystąpi.

G

Glycerin – Gliceryna. Humektant, substancja nawilżająca, pomaga substancjom aktywnym przedostać się w głąb skóry.

H

Hexyl Laurate - Laurynian heksylu. Rozpuszczalnik. Modyfikator reologii – wpływa na konsystencję produktu, zwiększa jego lepkość. Emolient – zostawia na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (jest to pośrednie działanie nawilżające). Powstały film kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. W kosmetykach bogatych w składniki, które się ze sobą nie mieszają, takie jak woski, masła i oleje, ułatwia ich łączenie i nadaje im jednolitą konsystencję. W produktach do makijażu świetnie rozprowadza pigmenty, a w produktach do demakijażu stosowany jest, gdyż skutecznie i bez podrażnień usuwa nawet wodoodporne kosmetyki. Można go znaleźć pośród składników, takich produktów jak: preparaty słoneczne, kosmetyki dla dzieci, olejki do kąpieli, zmywacze do makijażu, aerozole. Wykorzystywany jest również w produktach myjących. Ma niskie działanie komedogenne.

HydroxyethylcelluloseHydroksyetyloceluloza, Cetylohydroksyetyloceluloza. Jest to modyfikator reologii (zmienia konsystencję) -zagęstnik, zwiększa lepkość preparatu, dzięki czemu wpływa także na stabilność piany. Przedłuża trwałość kosmetyków. Nie działa komedogennie (nie zapycha ujść mieszków włosowych - porów) z tego względu jest polecany jako składnik kremów do twarzy, żeli, serum. Polimer ten pochłania zapach potu, więc może być stosowany w antyperspirantach.

P

PhenoxyethanolFenoksyetanol. Konserwant, który działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku, dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania.

Phenyl Trimethicone - Trimetikon fenylowy. Silikon uznany za bezpieczny. Środek przeciwpieniący, redukuje wytwarzanie się piany. Poprawia właściwości sensoryczne gotowego preparatu oraz rozsmarowywalność. Emolient suchy. Chroni skórę przed utratą wilgoci. Tworzy na powierzchni skóry, bądź włosów film. Działa kondycjonująco na włosy. Stosowany w preparatach kondycjonujących włosy oraz lakierach utrwalających fryzurę. Tworzy warstwę okluzyjną na skórze, przez to ogranicza nadmierne odparowywanie wody z jej powierzchni. Nadaje wodoodporność kosmetykom przeciwsłonecznym i pomaga zwiększyć ich ochronę. W kosmetykach do włosów nadaje połysk i miękkość, wygładza strukturę i zapobiega elektryzowaniu.

Polyglicerin-4 Isostearate - Izostearynian poliglicerolu-4. Emulgator, substancja konsystencjotwórcza – umożliwia powstanie emulsji. Emolient tłusty, tworzy na powierzchni skóry i włosów ochronny i wygładzający film. Jest także emulgatorem, substancją konsystencjotwórczą i zagęstnikiem o właściwościach myjących. Stosowany w produktach myjących, zmniejsza drażniące działanie detergentów anionowych, zapobiega przesuszeniom skóry i włosów. Składnik jest silnie komedogenny. Składnik może nasilać trądzik, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki.

Propanediol - 1,3-dihydroksypropan. Dzięki małej cząsteczce z łatwością wnika w głąb naskórka, poprawiając poziom jego nawilżenia. Wpływa, to również na poprawę zdolności przenikania składników aktywnych. Dodatkowo rozpuszcza składniki hydrofilowe stałe oraz ekstrakty, ułatwiając ich wchłanianie oraz poprawiając stabilność. Nie jest komedogenny. Poprzez zdolność wiązania wody, zapobiega wysychaniu mas kosmetycznych. Posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, utrzymując trwałość mikrobiologiczną produktów. W zależności od produktu może pełnić rolę konserwantu lub wspierając działanie innego konserwantu. W kosmetykach myjących pobudza tworzenie piany oraz ją stabilizuje. Dodawany do produktów kosmetycznych w celu poprawy ich właściwości nawilżających.

R

Raspberry KetoneWyciąg z ketonów malinowych. Naturalny polifenol roślinny odpowiadający za smak i zapach malin. Jest coraz częstszym składnik tabletek redukujących wagę. Ze względu na swoją budowę chemiczną, keton malinowy ma strukturę zbliżoną do kapsaicyny, związek ten jest wykorzystywany jako środek pobudzający spalanie tłuszczu, znajduje zastosowanie we wszelkich preparatach ujędrniających i antycellulitowych. Eliksir wybielający przebarwienia i piegi.

S

Sodium Chloride - Chlorek sodu. Substancja wypełniająca, zwiększająca objętość produktu kosmetycznego. Substancja zapachowa/maskująca, zmniejsza lub tłumi podstawowy zapach produktu kosmetycznego lub surowców. Wspomaga stabilizację emulsji. Stosowana w szamponach, żelach pod prysznic, peelingach, w preparatach do higieny jamy ustnej jako substancja polerująca oraz redukująca nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach może powodować podrażnienie.

Sodium Phytate - Sól sodowa kwasu fitowego. Substancja przeciwzapalna oraz chelatująca czyli jest to substancja, która rea guje i tworzy kompleksy z jonami metali, które mogłyby mieć negatywny wpływ n czya stabilność i wygląd kosmetyków. Zmiękcza wodę, dlatego pozwala na otrzymywanie klarownych roztworów. Chroni włosy przed zmatowieniem spowodowanym osadzaniem się na nich minerałów zawartych w wodzie kranowej.

T

TriethoxycaprylylsilaneTrietoksykaprylosilan. Składnik plastyfikujący, wiążący. Poprawia właściwości aplikacyjne. Poprawia teksturę skóry i rozprowadzanie kosmetyków. Jest składnikiem powierzchniowo czynnym. Delikatnie oczyszcza skórę. Kontroluje lepkość, stosowany jest jako modyfikator powierzchni. Stosowany do produkcji podkładów, kremów, pudrów, róży, cieni.

Triethyl Citrate - Cytrynian trietylu. Stosowany w dezodorantach jako składnik zmniejszający powstawanie nieprzyjemnego zapachu w wyniku rozkładu potu. Jest to proces wywoływany aktywnością mikroorganizmów. Stosowany jest również jako plastyfikator – nadaje elastyczność kosmetykom np. sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie. Ponadto pełni rolę rozpuszczalnika dla substancji tłuszczowych zawartych w kosmetykach. Po zastosowaniu tworzy ciągłą warstwę na skórze, włosach lub paznokciach. Stosowany głównie w lakierach do paznokci.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty