Wodoodporny eyeliner w płynie "Essence"



Marka
: Essence
Pełna nazwa: Essence Liquid Ink Eyeliner Waterproof/ Wodoodporny eyeliner w płynie Black
Pojemność: 3ml
Konsystencja: płynna
Opakowanie: sztyft z aplikatorem


Skład

Aqua (Water), Styrene/Acrylates Copolymer, Propylene Glycol, Alcohol Denat., Tocopherol, Xanthan Gum, Allantoin, Tetrasodium EDTA, Ethylhexyl Glycerin, Trimethyl Pentanyl Diisobutyrate, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Sodium Dehydroacetate, CI 77491 (Iron Oxides), CI 77499 (Iron Oxides), CI 77266 (Black)


Moje wnioski

Eyelinera do kresek używam od wielu lat. Zaczęłam jeszcze w liceum. I od tamtej pory jest nieodzownym elementem makijażowego looku. Look "na Kleopatrę" (powyżej przykładowe zdjęcie pomalowanego oka) był z biegiem czasu modyfikowany aż doszłam niemal do perfekcji. Jako, że w czasach, kiedy ja uczyłam się malowania tej kreski, nie było jeszcze w modzie eyelinerów w pisaku - wyłącznie był to cienki pędzelek - tak do dziś jestem wierna fanką eyelinerów "pędzelkowych". Do dziś wiele osób dziwi mi się, że preferuje pędzelek, a nie pisak, bo podobno pisakiem wygodniej. Kiedyś raz spróbowałam - więcej nie próbuję już pisaków 😄
Eyeliner z Essence jest moim drugim tego typu produktem, którego używam już bardzo długo. Wcześniej, w czasach liceum, miałam jakiś inny, którego już nie używam bo nawet już go chyba nie ma w produkcji (nie pamiętam jego nazwy ani firmy). Jednakże porównując do poprzedniego, ten eyeliner nie kruszy się aż tak bardzo (tamten potrafił odpaść z powieki tak w połowie). Tutaj efekt potrafi się utrzymać przez cały dzień, więc brawa za trwałość. Kolor taki, jaki lubię - czyli głęboka czerń. Zapach typowy dla takich produktów - nie specjalny, ale nie denerwujący. Nie jest drogi (kosztuje około 12zł - na promocji bywa, że jeszcze mniej). Jedyna rzecz, do której się mogę przyczepić to fakt, iż nie mogę nim namalować kreski blisko kącika oka. Ona musi być zaczęta tuż przed kącikiem (będąc oczywiście odpowiednio cieńsza). A to dlatego, że gdybym zrobiła ją dłuższą, produkt jeszcze przed zaschnięciem zaczyna brudzić kącik: wpływa do środka niejednokrotnie powodując pieczenie. Próby nie mrugania oczami przez chwilę tuż po namalowaniu nie pomogły w zniwelowaniu tego niepożądanego efektu. Dlatego zawsze staram się wykonać kreskę nie zaczynając jej tuż przy kąciku.

Oceny (1-5)


Zapach: ✶✶✶
Skład: ✶✶✶
Ogólne wrażenie: ✶✶✶



Omówienie składników

A

Alcohol denat.Alkohol. Ma właściwości wysuszające, odkażające, chłodzące, przeciwzapalne i odtłuszczające. Jest rozpuszczalnikiem wszelkich substancji zapachowych i środkiem konserwującym.

Allantoin Alantoina. Humektant, substancja utrzymująca odpowiedni poziom wilgoci w produkcie. Ma właściwości kojące i łagodzące podrażnienia, a także stymuluje wzrost zdrowej tkanki, dlatego wspomaga regenerację skóry. Działa nawilżająco, zmiękczająco i przeciwzapalnie, dlatego stosowana jest również w produktach do skóry trądzikowej, suchej, w kosmetykach po opalaniu i produktach dla dzieci i niemowląt. Daje uczucie gładkości na skórze.

C


CI 77266 - Węgiel drzewny, czerń węglowa, węgiel aktywny. Barwnik kosmetyczny. Naturalny czarny barwnik stosowany w tuszach do rzęs, kredkach do oczu, eyelinerach, cieniach do powiek, szminkach.

CI 77491Tlenek żelaza (III). Barwnik kosmetyczny, nadaje czerwony kolor kosmetykom kolorowym i innym.

CI 77499 Tlenek żelaza (II), magnetyt. Barwnik kosmetyczny, nadaje czarny kolor kosmetykom. Tlenek żelaza stosowany jest w kosmetykach mineralnych. Posiada właściwości regenerujące i nawilżające.

E

EthylhexylglycerinEtyloheksylogliceryna. Konserwant wzmacniający działanie innych konserwantów dodanych do kosmetyku. Działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Jest też humektantem, ma delikatne działanie nawilżające, wygładzające, a także poprawia odczuwalność użytkową współobecnych w składzie emolientów. Może być także stosowana w dezodorantach. Zmniejsza lub eliminuje nieprzyjemny zapach na skórze oraz chroni przed jego powstawaniem, jednocześnie nie naruszając prawidłowego mikrobiomu skóry. Składnik nie jest sklasyfikowany jako alergen, reakcje alergiczne występują dość rzadko, może jednakże podrażniać oczy.

P

PhenoxyethanolFenoksyetanol. Konserwant, który działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku, dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania.

Potassium Sorbate - Sorbinian potasu. Konserwant, który działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania. Może wywoływać alergię.

Propylene Glycol - Glikol propylenowy. Ma zdolność przenikania do warstwy rogowej naskórka. Ułatwia transport innych substancji w głąb skóry. Substancja nawilżająca skórę. Zapobiega wysychaniu masy kosmetycznej. Humektant zapobiega wysychaniu masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Rozpuszczalnik. Otrzymywany jest z ropy naftowej, przez co budzi nieustannie kontrowersje. Składnik nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Substancja oficjalnie jest uznana za nietoksyczną w dawkach znajdujących się w preparatach kosmetycznych. Podejrzewana jest jednak o powodowanie chorób skórnych, komedogenność, alergie i szybsze starzenie skóry, m.in. ze względu na swoją higroskopijność podejrzewana jest o przyciąganie toksyn, m.in. metali ciężkich i przenoszenie ich w głębsze warstwy skóry. Oficjalne stanowisko w tej kwestii jednakże wyklucza szkodliwość, w przeciwieństwie do glikolu etylenowego.

S

Sodium Dehydroacetate - Dehydrooctan sodu. Konserwant. Działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń. Nie podrażnia skóry. Skuteczny nawet przy bardzo niskim stężeniu. Stosowany najczęściej w: kosmetykach do kąpieli, opalania, perfumach, kosmetykach do golenia, kosmetykach kolorowych. Zabroniony do stosowania w aerozolach.

Styrene/Acrylates Copolymer - Butyl Ester Polymer With Ethylbenzene 2-Propenoic Acid, Kopolimer styrenowo-akrylowy. Substancja błonotwórcza stosowana głównie w produkcji lakierów do paznokci i kosmetyków do stylizacji włosów. Ma jednakże szersze zastosowanie, np. w kosmetykach przeciwsłonecznych z filtrami i podkładach do makijażu nadaje właściwości wodoodporne, kryjące i poprawiające przyczepność do skóry. W kontakcie z toluenem lub ksylenem tworzy żele. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy.

T

Tetrasodium EDTA - Sól tetrasodowa kwasu wersetowego, Etylenodiaminotetraoctan tetra sodu. Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji, która kompleksuje jony metali. Dzięki temu zwiększa trwałość kosmetyku oraz jego stabilność. Stosowany w kremach, maściach, olejkach, preparatach do trwałej ondulacji, farbach do włosów, szamponach, płynach do kąpieli i kosmetykach myjących. W mydłach stosowany w stężeniu 0,1-0,2%. W pozostałych kosmetykach powstrzymuje rozkład, np. zmianę koloru czy rozdzielenie faz, wywoływany aktywnością jonów metali ciężkich. Substancja ta powoduje poważne podrażnienie oczu. Klasyfikacja CLP odnosi się tylko do substancji w postaci czystej (100%). W produktach kosmetycznych Tetrasodium EDTA używany jest w niewielkim stężeniu, a tym samym nie wywołuje takich efektów jak substancja czysta.

Tocopherol - Witamina E (tokoferol). Przeciwutleniacz - spowalnia proces starzenia się skóry poprzez wiązanie wolnych rodników, nawilża i działa ochronnie. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, uszkodzeniu naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie.

Trimethyl Pentanyl Diisobutyrate – Plastyfikator. Może być stosowany jako plastyfikator przy wytwarzaniu wysoce plastyfikowanego polichlorku winylu, usieciowanego promieniowaniem gamma. Jest szeroko stosowany w opakowaniach do żywności.

X

Xanthan Gum - Guma ksantanowa. Substancja wpływająca na konsystencję kosmetyku - stabilizująca emulsję i zwiększająca lepkość. Dodatkowo substancja żelująca.

Komentarze

Popularne posty