Super aktywny skoncentrowany krem-żel nawilżający "Clinique"


Marka
: Clinique
Pełna nazwa: Moisture Surge Hydrating Supercharged Concentrate
Seria: Moisture Surge
Pojemność: 48ml
Konsystencja: żelowa
Opakowanie: plastikowa tuba z pompką

Skład

Water\Aqua\Eau, Glycerin, Butylene Glycol, Phenyl Trimethicone, Propanediol, Sucrose, Hydroxyethyl Urea, Alteromonas Ferment Extract, Hydrolyzed Rice Extract, Acetyl Glucosamine, Trehalose, Algae Extract, Caffeine, Cholesterol, Aloe Barbadensis Leaf Water, Sodium Hyaluronate, Pentaerythrityl Tetraethylhexanoate, Dextrin Palmitate, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Sorbitol, Sodium Polyaspartate, Tocopheryl Acetate, Carbomer, Dehydroxanthan Gum, Citric Acid, Tetrahexyldecyl Ascorbate, Benzophenone-4, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Sodium Hydroxide, Sodium Citrate, Disodium EDTA, BHT, Chlorphenesin, Phenoxyethanol, CI 14700 (Red 4), CI 19140 (Yellow 5)


Moje wnioski

Krem-żel marki "Clinique" odkryłam już jakiś czas temu i póki co nadal jestem jego fanką. Nie zliczę ile opakowań już zużyłam.Co ten krem-żel ma w sobie takiego wyjątkowego? Jest bardzo dobrym boosterem nawilżającym. Producent określa go jako wielozadaniowy produkt, który można stosować na trzy sposoby:

  • jako nawilżającą bazę między zastosowaniem serum, a kremem celem utrwalenia nawilżenia
  • jako nawilżający utrwalacz zastosowany jako wykończenie rutyny pielęgnacyjnej dla zachowania świeżego wyglądu przez cały dzień
  • jako nawilżenie pod oczy i na ich okolice, aby zwiększyć poziom nawilżenia skóry wokół oczu.

Ja stosuję go przed kremem nawilżającym, jako serum-bazę. Po pierwszym użyciu nie widziałam większych rezultatów, ale już z każdym kolejnym użyciem dało się zaobserwować jak bardzo mocno "zboostował" nawilżenie skóry twarzy.

Co jeszcze? Produkt ma formułę lekkiego żelu. Zamknięty jest w eleganckim opakowaniu. Produkt po naciśnięciu pompki (należy nacisnąć tą część od góry udającą metalową nasadkę) wydobywa się w ilości wystarczającej, tak więc nie ma obawy, że nabierze się go nam za dużo. Można wyczuć przyjemny, choć bardzo delikatny zapach. Niestety jego minusem jest cena. Kosztuje około 170zł, przy czym ja, gdy widzę, że mi się już powoli kończy obserwuję kiedy jest na promocji, bo wówczas jego cena potrafi się potrafi kosztować od 105 do 115zł.

Ostatnim plusem dla mnie - jako osoby, którą kosmetyki potrafią uczulać - jeszcze nigdy nie zaobserwowałam, żeby mi zrobił uczuleniową krzywdę.


Oceny (1-5)

Zapach: ✶✶✶
Skład: ✶✶✶
Ogólne wrażenie: ✶✶✶✶

Omówienie składników

A

Acetyl Glucosamine Acetyloglukozoamina. Substancja odżywiająca skórę. Pochodna glukozaminy. Jest podstawowym elementem glikozoaminoglikanów oraz proteoglikanów. Występuje w tkance łącznej. Ma korzystny wpływ na jej regenerację.

Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer - Kopolimer kwasu akrylowego i estrów kwasu itakonowego oraz mieszaniny alkoholi tłuszczowych C10-30 oksyetylenowanych 20 molami tlenku etylenu. Stabilizuje emulsję, nadaje jej odpowiednią konsystencję. Tworzy ciągłą warstwę na powierzchni skóry, włosów. Substancja filmotwórcza - tworzy na powierzchni włosów film, który ogranicza ucieczkę wody z powierzchni włosów, dzięki czemu odpowiednio nawilża. Nadaje połysk włosom. Stosowana również w kosmetykach białych (kremach, balsamach), w preparatach do pielęgnacji włosów jako substancja kondycjonująca – wygładza i zmiękcza, a także w preparatach do stylizacji – utrwala fryzurę i kondycjonuje włosy. Stosowana w kosmetykach ochronnych i wodoodpornych, między innymi do opalania i makijaż. Może działać komedogennie w dużych stężeniach, zatykać pory skóry, z reguły jednak znajduje się w kosmetykach w małych ilościach. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy.

Algae Extract - Ekstrakt z alg. Humektant – zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej. Może także służyć jako modyfikator reologii – zwiększać lepkość preparatu oraz stabilizować emulsję. Algi wykazują szerokie spektrum działania kosmetycznego m.in.: przeciwrodnikowe (hamują procesy starzenia się skóry), nawilżające, przeciwzapalne, poprawiające mikrokrążenie (co wpływa na wzmocnienie naczyń krwionośnych), bakteriostatyczne, filmotwórcze (tworzy na powierzchni skóry film, który ogranicza odparowywanie wody z naskórka, co sprzyja lepszemu nawilżeniu, regeneracji i kondycji skóry).

Aloe Barbadensis Leaf Water - Wodny roztwór z liści aloesu. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, regenerująco i nawilżająco. Zalecany do pielęgnacji skóry tłustej, z trądzikiem oraz do pielęgnowania stóp i dłoni zrogowaciałych i spękanych. Aloes wykazuje silne właściwości lecznicze, w kosmetyce nie tylko pomaga, ale wręcz leczy niektóre dolegliwości, np. stany zapalne skóry, spojówek, poparzenia, ukąszenia, np. przez osy, zmiany wirusowe, np. opryszczkę, uczulenia i podrażnienia. Działa silnie przeciwbólowo, kojąco, gojąco, przeciwobrzękowo, oczyszczająco, niezastąpiony po depilacji i poparzeniach, ranach, otarciach, siniakach, żylakach. Dodatkowo ma działanie nawilżające, jest humektantem. Reguluje pracę gruczołów łojowych, pomaga zmatowić skórę i zwęzić pory, wchłania się głęboko w skórę. Może być nakładany bezpośrednio na skórę i włosy. Stosuje się go w produkcji różnego rodzaju kosmetyków, szamponów, żeli do mycia, kremów, toników, balsamów i mgiełek po opalaniu, także czysty miąższ jest kosmetykiem, działa silnie ściągająco, w stanie czystym może odparowywać ze skóry powodując przesuszenie, dlatego warto stosować go wraz z emolientami i wtedy jest idealnym składnikiem dla odwodnionej skóry. Łagodzi także podrażnione błony śluzowe, nosowe, podrażnione dziąsła, afty i problemy strefy intymnej.

Alteromonas Ferment Extract - Wyciąg z produktów fermentacji morskich bakterii Alteromonas. Są to bakterie gram-ujemne znajdujące się w głębokich wodach morskich. Ze względu na strukturę polisacharydu ma zdolność wiązania wody i podobno jest dobrym składnikiem przeciwzapalnym i przecipodrażnieniowym dla skór wrażliwych i delikatnych. Odżywia, nawilża i chroni skórę. Jest to idealny składnik dla osób z cerą podrażnioną i wrażliwą. Bardzo dobrze wchłania wodę, dzięki czemu zostawia skórę i włosy bardzo dobrze nawilżone i nawodnione. Stosowany w produkcji masek do włosów i przy produkcji serum przeciwzmarszczowych.

B


Benzophenone-4Sulisobenzone, kwas 2-hydroksy-4-metoksybenzofenono-5-sulfonowy i jego sól sodowa. Absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła. Filtr UV, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Zapobiega poparzeniom słonecznym, przebarwieniom, fotostarzeniu, fotodermatozom, przedwczesnemu starzeniu skóry, powstawaniu wolnych rodników, stresom oksydacyjnym, minimalizuje ryzyko czerniaka i bielactwa. Zabezpiecza także częściowo kosmetyki przed utlenianiem się ich składników wrażliwych na światło. Składnik alergizujący, mogący podrażniać oczy i skórę. Nie zalecany do produkcji kosmetyków dziecięcych, dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przenika przez skórę do krwiobiegu. Podejrzewany o rakotwórczość. Jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego.

BHTButylohydroksytoluen. Antyutleniacz - hamuje utlenianie lipidów zawartych w kosmetykach np. olejów roślinnych. Wydłuża on przydatność kosmetyku, chroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Może być potencjalnym alergenem.

Butylene Glycol - Glikol butylenowy. Substancja odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej wilgoci produktu. Jako konserwant ogranicza rozwój i przetrwanie drobnoustrojów oraz wydłuża czas trwałości produktu. Wpływa też na jego lepkość i jest nośnikiem substancji aktywnej. Jest także rozpuszczalnikiem.

C


CaffeineKofeina. Substancja odżywiająca skórę i pobudzająca mikrokrążenie. Pełni funkcję zapachową w produkcie. Wygładza, napina skór - korzystnie wpływa na zwiotczałą skórę, przywraca jej jędrność. Składnik aktywny w produktach antycellulitowych, ponieważ stymuluje degradację tłuszczów podczas lipolizy. Poprawia wygląd suchej, przesuszonej skóry – zmniejsza łuszczenie się naskórka. Ułatwia redukcję obrzęków i cieni pod oczami poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych. Jest przeciwutleniaczem – spowalnia procesy starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV. Według badań kofeina zastosowana w kosmetykach do pielęgnacji włosów zmniejsza i spowalnia łysienie androgenowe. Kofeina nie jest wskazana w dużych stężeniach w kosmetykach do ciała dla kobiet w ciąży.

Carbomer Karbomer. Polimer, pochodna kwasu akrylowego. Wpływa na konsystencję preparatu, jego gęstość i lepkość. zagęstnik, zwiększa lepkość preparatu.

Chlorphenesin - Konserwant działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania.

Cholesterol – Emulgator, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Przykładem emulsji kosmetycznych są kremy, mleczka, balsamy. Ma działanie nawilżające. Po nałożeniu na skórę, tworzy film olkuzyjny ("opatrunek"), który zapobiega ucieczce wody ze skóry. Jest składnikiem ludzkiego sebum i naskórka. Wpływa na konsystencję kosmetyku, powoduje wzrost lepkości preparatu. Jest stabilizatorem emulsji, chroni przed rozwarstwieniem, w efekcie przedłuża trwałość produktu.

CI 14700 (Red 4) – barwnik kosmetyczny. Nadaje kolor produktom kosmetycznym.

CI 19140 (Yellow 5)– barwnik kosmetyczny. Nadaje żółty kolor.

Citric Acid - Kwas cytrynowy. Efektem działania AHA na skórę jest jej rozjaśnienie, wygładzenie, spłycenie drobnych zmarszczek powierzchniowych, zwężenie porów, usuniecie blizn potrądzikowych, a także poprawa kolorytu skóry i hamowanie powstawania przebarwień. Usuwają martwy naskórek, dzięki czemu pobudzają komórki głębiej położone do odbudowy, wzrasta produkcja kolagenu, a jednocześnie ułatwiają przenikanie substancji aktywnych np. witamin w głębsze warstwy skóry. Regulują pracę gruczołów łojowych.

D

Dehydroxanthan GumOdwodniona guma ksantanowa. Stabilizator emulsji, wspomaga proces emulgowania i poprawia stabilność emulsji i trwałość produktu. Środek tworzący film na skórze, włosach lub paznokciach. Środek utrwalający włosy i regulujący lepkość - zwiększa lub zmniejsza lepkość kosmetyków.

Dextrin PalmitateDekstryna. Wpływa na konsystencję produktu – środek wypełniający, który wiąże składniki, zapobiega zbryleniu. Modyfikator reologii – reguluje lepkość, wpływa na formę wyrobu, sposób jego aplikacji i parametry sensoryczne. Absorbent – pochłania wilgoć, pot i sebum, co jest korzystne w przypadku skóry tłustej (pomaga zmatowić skórę).

Disodium EDTA - Sól dwusodowa kwasu wersenowego (kwasu etylenodiaminotetraoctowego). Sekwestrant. Zwiększa trwałość kosmetyku, zapobiega zmianom barwy oraz konsystencji produktu gotowego. Związek kompleksujący jony metali. Wspomaga działanie konserwantów. Odpowiada za stabilność i zachowanie koloru przez masę.

G

Glycerin Gliceryna. Humektant, substancja nawilżająca, pomaga substancjom aktywnym przedostać się w głąb skóry.

H

Hydrolyzed Rice Extract - Hydrolizat protein ryżu. Humektant. Zapobiega wysychaniu preparatu kosmetycznego oraz krystalizacji przy ujściu butelki. Wpływa na trwałość piany, gasząc ją. Substancja wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyku – zwiększając jego lepienie i kleistość, przez co może utrudniać rozsmarowywalność gotowego produktu. Substancja filmotwórcza, hydrofilowa, rozpuszczalna w wodzie. Składnik nawilżający, łagodzący, ochronny i wzmacniający. Stosowany w kosmetykach do skóry i włosów. Wypełnia uszkodzenia włosów, zapobiega elektryzowaniu, zmiękcza i wygładza. Utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności. Ze względu na duży rozmiar cząsteczki nie penetruje w głąb skóry, pozostając na powierzchni.

Hydroxyethyl UreaHydroksyetylomocznik. Humektant – substancja zapobiegająca wysychaniu kosmetyku oraz krystalizacji przy ujściu butelki. Substancja hydrofilowa (rozpuszczalna w wodzie) substancja nawilżająca, mająca zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Substancja używana w produkcji maseczek nawilżających, kremów, serum, balsamów, żeli pod prysznic, szamponów.

P

Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate - Tetrakis[3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propian] pentaerytrytolu. Stabilizator kosmetyku i przeciwutleniacz. Zapobiega lub w znacznie ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych. Zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego. Zwalcza i neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, spowalnia procesy starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV.

Pentaerythrityl Tetraisostearate - Tetraizostearynian Pentaerytrytolu. Substancja zmiękczająca, emulgująca, środek powierzchniowo czynny. Emolient o właściwościach myjących, tworzy ochronny, natłuszczający, wygładzający oraz zmiękczający film na skórze i włosach. Jest także emulgatorem fazy tłuszczowej w emulsjach, zwiększa lepkość, wiąże składniki tłuszczowe. W dużych stężeniach może nasilać problemy trądzikowe, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki. Składnik jest zabroniony do stosowania w kosmetykach do higieny jamy ustnej.

PhenoxyethanolFenoksyetanol. Konserwant, który działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku, dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania.

Phenyl Trimethicone - Trimetikon fenylowy. Silikon uznany za bezpieczny. Środek przeciwpieniący, redukuje wytwarzanie się piany. Poprawia właściwości sensoryczne gotowego preparatu oraz rozsmarowywalność. Emolient suchy. Chroni skórę przed utratą wilgoci. Tworzy na powierzchni skóry, bądź włosów film. Działa kondycjonująco na włosy. Stosowany w preparatach kondycjonujących włosy oraz lakierach utrwalających fryzurę. Tworzy warstwę okluzyjną na skórze, przez to ogranicza nadmierne odparowywanie wody z jej powierzchni. Nadaje wodoodporność kosmetykom przeciwsłonecznym i pomaga zwiększyć ich ochronę. W kosmetykach do włosów nadaje połysk i miękkość, wygładza strukturę i zapobiega elektryzowaniu.

Propanediol - 1,3 dihydroksypropan. Dzięki małej cząsteczce z łatwością wnika w głąb naskórka, poprawiając poziom jego nawilżenia. Wpływa, to również na poprawę zdolności przenikania składników aktywnych. Dodatkowo rozpuszcza składniki hydrofilowe stałe oraz ekstrakty, ułatwiając ich wchłanianie oraz poprawiając stabilność. Nie jest komedogenny. Poprzez zdolność wiązania wody, zapobiega wysychaniu mas kosmetycznych. Posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, utrzymując trwałość mikrobiologiczną produktów. W zależności od produktu może pełnić rolę konserwantu lub wspierając działanie innego konserwantu. W kosmetykach myjących pobudza tworzenie piany oraz ją stabilizuje. Dodawany do produktów kosmetycznych w celu poprawy ich właściwości nawilżających.

S

Sodium CitrateCytrynian sodu. Regulator pH (funkcja buforująca). Sekwestrant, reaguje i tworzy kompleksy z jonami metali, które mogą wpływać negatywnie na wygląd i/lub stabilność produktu kosmetycznego, dzięki czemu pozytywnie wpływa na trwałość kosmetyku. Substancja zapachowa/maskująca, zmniejsza lub tłumi podstawowy zapach lub smak produktu kosmetycznego. Przeciwutleniacz.

Sodium Hyaluronate - Sól sodowa kwasu hialuronowego. Humektant. Substancja, która intensywnie nawilża skórę. Postać soli kwasu hialuronowego uważany jest za bardziej biodostępny dla skóry niż czysty kwas hialuronowy. Dodatkowo zapobiega wysychaniu kosmetyku i krystalizacji przy ujściu z butelki.

Sodium Hydroxide - Wodorotlenek sodu. Regulator pH. Substancje stała o właściwościach higroskopijnych (tzn. łatwo wchłania wilgoć).

Sodium PolyaspartateSół sodowa kwasu poliasparginowego. Biodegradowalny polimer kondensacyjny na bazie aminokwasu kwasu aspraginowego. Poprawia szybkość rozpuszczania i czyszczenia.

Sorbitol - Humektant, utrzymuje i zachowuje wilgoć w produkcie kosmetycznym. Zapobiega jego wysychaniu lub krystalizacji przy ujściu z butelki. Rozpuszczalnik dla innych substancji hydrofilowych zawartych w kosmetykach. Modyfikator reologii, wpływa na lepkość produktu kosmetycznego i jego właściwości aplikacyjne. Substancja nawilżająca skórę, wiąże i zatrzymuje w niej wodę. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy.

SucroseSacharoza. Pełni funkcję humektantu – zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby. Nadaje słodki posmak kosmetykom do pielęgnacji ust. Substancja nawilżająca, zapobiega utracie wody z naskórka i poprawia elastyczność warstwy rogowej. Działa kojąco na skórę, odżywia. Zastosowana w peelingach jako środek ścierający wpływa na wygładzenie skóry, ułatwia usunięcie martwego naskórka. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów. Nie wywołuje podrażnień ani uczuleń.

T

Tetrahexyldecyl AscorbateTetraizopalmitynian askorbylu, witamina C. Jest pochodną witaminy C (najstabilniejszą jej formą). Substancja przeciwutleniająca i odżywiająca skórę. Rozpuszczalna w tłuszczach, która bez problemu wnika w głąb skóry. Nie powoduje podrażnienia, ani łuszczenia skóry, nie wymaga niskiego pH, jest odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze, nietolerujących witaminy C w postaci kwasu askorbinowego. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, walczy z wolnymi rodnikami. Działa wolniej niż kwas askorbinowy, ale przez dłuższy okres czasu. Chroni struktury lipidowe skóry przed stresem oksydacyjnym. Wspomaga ochronę przeciw promieniowaniu UV. Stymuluje syntezę kolagenu. Hamuje aktywność enzymów z klasy metaloproteinaz, które m.in. powodują rozkład kolagenu i elastyny - białek odpowiedzialnych za jędrność i młody wygląd skóry. Działa rozjaśniająco, hamując produkcję melaniny, brązowego pigmentu skóry, dzięki temu jest pomocna w walce z przebarwieniami skóry. Zwiększa gęstość skóry właściwej, poprawia elastyczność skóry, spłyca drobne zmarszczki powierzchniowe. Wspomaga gojenie, działa łagodząco i przeciwzapalnie. Poprawia stopień nawilżenia skóry, wyczuwalnie wygładza naskórek. Wzmacnia naczynka krwionośne. Wpływa również korzystnie na stan skóry trądzikowej. Forma ta jest nieodpowiednia dla osób o cerze delikatnej, które nie tolerują witaminy C w postaci kwasu askorbinowego.

Tocopheryl Acetate - Octan tokoferolu. Przeciwutleniacz (antyoksydant), hamuje procesy starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianami barwy oraz konsystencji produktu gotowego. Ma działanie odżywcze, wzmacniające i ochronne. Poprawia także nawilżenie skóry. Jest doskonałym czynnikiem hamującym rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. Witamina E w formie estru – octanu tokoferylu, znalazła zastosowanie w kosmetykach plażowych, ze względu na zwiększoną trwałość w warunkach silnej ekspozycji na promieniowanie UV. Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. Wykorzystywany do produkcji serum, kredek do oczu, cieni do powiek, kremów, balsamów i żeli pod prysznic.

TrehaloseTrechaloza, disacharyd. Jest cukrem. Humektant, zapobiega krystalizacji j (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Wspomaga działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywności wody, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Hydrofilowa substancja nawilżająca, wiąże wodę w naskórku, przez co nawilża skórę. Jest substancją bezpieczną i powszechnie stosowaną, nadaje się do każdego rodzaju skóry, szczególnie suchej, odwodnionej i wrażliwej. Działa jako środek nawilżający, chroniący skórę i przeciwutleniacz. Oprócz nawilżania skóry trehaloza może również chronić ważne składniki komórkowe. Może tworzyć specjalne struktury chroniące struktury molekularne przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Naturalne funkcje ochronne trehalozy pomagają zapobiegać uszkodzeniom skóry i włosów spowodowanym narażeniem na działanie trudnych czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, dym, czynniki drażniące itp. Ponadto wykazano, że trehaloza chroni fibroblasty (komórki w tkance łącznej wytwarzające kolagen) przed odwodnieniem.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty