Szampon do włosów Biotin & Collagen "Organix"


Marka
: Organix
Pełna nazwa: Szampon dodający włosom objętości "Organix" Biotin & Collagen Thick & Full
Pojemność: 385ml
Konsystencja: szamponowa
Opakowanie: plastikowa butelka z nakrętką



Skład

Water (Aqua), Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Cocoyl Isethionate, Dimethicone, Sodium Chloride, Parfum (Fragrance), Biotin, Hydrolyzed Collagen, Hydrolyzed Wheat Protein, Ethyltrimonium Chloride Methacrylate/Hydrolyzed Wheat Protein Copolymer, Polyquaternium-10, Glycol Stearate, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Cocamidopropyl Betaine, Laureth-4, Laureth-23, Citric Acid, Diazolidinyl Urea, Iodopropynyl Butylcarbamate, Violet 2 (CI 60725)


Moje wnioski

Szampony marki Organix odkryłam około czterech - pięciu lat temu. I choć na rynku jest ich parę różnych rodzajów, to najbardziej podobają mi się trzy. Szampon Biotin & Collagen był pierwszym z serii, który pojawił się na mojej kosmetycznej półce i obecnie jest moim ulubionym. To straszne, ale lubię go nawet pomimo tego mocno średniego składu oraz faktu, iż używać mogę go jedynie w rękawiczkach (tak samo jak odżywki z tej samej serii). W innym wypadku mógłby podrażnić wrażliwą skórę moich dłoni. Także dlatego tym razem nie pokazałam na zdjęciu barwy szamponu - a jest ona jasnofioletowa z perłowym efektem.
Skąd ten zachwyt poza tym, że należycie spełnia swoją podstawową rolę? Szampon ten urzekł mnie swoim pięknym zapachem, który jest intensywny (dla niektórych może być zbyt intensywny) i według mnie bardzo ładny i fajnie uatrakcyjnia czynność, jaką jest mycie włosów. W dodatku zapach ten mogę wyczuć jeszcze na długo po wysuszeniu włosów. Bardzo ważnym aspektem (i na pewno o wiele ważniejszym, niż ten zapach), jest to że szampony z tej serii p
rzy moich długich włosach, wymagających mycia przynajmniej co drugi dzień, są nawet wydajne (a mają pojemność 385ml - a to dlatego, że są w miarę gęste i nie trzeba nabierać bardzo dużo produktu na dłoń.
Niestety, zarówno cena (około 40zł za sztukę), jak i skład tego szamponu nie zadowalają. Zwłaszcza biorąc pod uwagę użyte w nim - już nie tylko substancje alergizujące - ale też takie, które są uznane za toksyczne i rakotwórcze. To raczej nie zachęca do ich stosowania.


Oceny (1-5)


Zapach: ✶✶✶✶✶
Skład: ✶✶
Ogólne wrażenie: ✶✶✶✶✶


Omówienie składników

B

BiotinBiotyna. Poprawia kondycję skóry, włosów, paznokci, wzmacnia je poprzez stymulowanie produkcji keratyny. Hamuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych, zapobiegając przetłuszczaniu się i wypadaniu włosów. Nawilża, wygładza oraz nadaje włosom połysk.

C

Citric Acid - Kwas cytrynowy. Efektem działania AHA na skórę jest jej rozjaśnienie, wygładzenie, spłycenie drobnych zmarszczek powierzchniowych, zwężenie porów, usuniecie blizn potrądzikowych, a także poprawa kolorytu skóry i hamowanie powstawania przebarwień. Usuwają martwy naskórek, dzięki czemu pobudzają komórki głębiej położone do odbudowy, wzrasta produkcja kolagenu, a jednocześnie ułatwiają przenikanie substancji aktywnych np. witamin w głębsze warstwy skóry. Regulują pracę gruczołów łojowych.

Cocamidopropyl BetaineKokamidopropylobetaina. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych, łagodzi ewentualne działanie drażniące anionowych substancja powierzchniowo czynnych.

Cocamidopropyl Hydroxysultaine - Hydroksysultaina kokosowa. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Ma właściwości antystatyczne, a więc zapobiega elektryzowaniu się włosów, zmiękcza i wygładza skórę i włosy oraz usuwa zanieczyszczenia ze skóry i włosów. Nie podrażnia, ale może ,,wymywać’’ lipidy z naskórka, wywołując suchość skóry.

D

Diazolidinyl UreaDiazolidynylomocznik. Substancja ta jest konserwantem, czyli działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku, dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Jest alergenem. Niestety podejrzany o toksyczność, gdyż pod wpływem temperatury może „wydzielać” formaldehyd.

Dimethicone Polidimetylosiloksan, dimetikon. Poprawia właściwości aplikacyjne preparatu, ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Wpływa na konsystencję preparatu, zmniejszając lepkość produktu. Emolient tzw. suchy, nie powoduje efektu „tłuszczenia”, czyli tworzenia lepkiej, tłustej warstwy na powierzchni skóry. Tworzy na powierzchni skóry film, który ogranicza ucieczkę wody z naskórka. Substancja kondycjonująca włosy, poprawia rozczesywalność na mokro i na sucho, zapobiega splątywaniu, wygładza włosy. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów poprzez zobojętnienie ładunków elektrycznych na ich powierzchni.

G
 
Glycol Stearate - Stearynian glikolu etylenowego (Stearynian 2-hydroksyetylu) – Emulgator. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany. Substancja zmętniająca, nadaje perłowy kolor kosmetykom. stosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni, a więc nawilża i kondycjonuje (czyli zmiękcza i wygładza) skórę i włosy. Substancja stosowana jako renatłuszczająca w preparatach myjących, w kremach nawilżających, balsamach, antyperspirantach, kremach do opalania. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników.

H

Hydrolyzed CollagenHydrolizat kolagenu. Humektant. Wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyku, zwiększając jego lepienie i kleistość, przez co może utrudniać rozsmarowywalność gotowego produktu. Utrzymuje i zachowuje wilgoć w produkcie kosmetycznym. Zapobiega jego wysychaniu lub krystalizacji.

Hydrolyzed Wheat Protein - Sól sodowa acetylowanych peptydów z hydrolizatu pszenicy (Hydrolizat protein pszenicy). Substancja poprawia właściwości pianotwórcze preparatów opartych na substancjach powierzchniowo czynnych. Poprawia trwałość piany. Składnik stosowany w preparatach myjących. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów. Utrzymuje wodę w naskórku, dzięki czemu go nawilża, a także zmiękcza i wygładza. Ma właściwości liftingujące i napinające. Pokrywa zniszczone włosy filmem, wygładzając je, nadając elastyczność i wzmacniając.

I

Iodopropynyl Butylcarbamate - Butylokarbaminian jodopropynylu. Konserwant działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku, przedłużając jego trwałość. Substancja toksyczna. Jest alergenem. Niezalecana w produktach dla dzieci oraz w formie aerozoli, rozpylaczy, a także we wszelkich produktach do stosowania na okolice, bądź bezpośrednio na błony śluzowe, oczy, usta, jama ustna, nos.

L

Laureth-4 - Alkohol laurylowy oksyetylenowany 4 molami tlenku etylenu. Substancja emulgująca, maskująca, antystatyczna. Środek powierzchniowo czynny. Ma właściwości myjące, zdolny do tworzenia emulsji. Podnosi lepkość produktów, zapobiega elektryzowaniu się włosów. Niweluje niepożądane zapachy innych składników w kosmetykach. Stosowany w szamponach, odżywkach do włosów, mydłach, płynach do kąpieli, żelach pod prysznic. Składnik może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę, w okolicach oczu i ust. Powoduje stany zapalne skóry, wypryski, zaskórniki, zatyka pory i nasila problemy trądzikowe.

Laureth-23 - Alkohol laurylowy oksyetylenowany 23 molami tlenku etylenu. Substancja emulgująca i oczyszczająca, środek powierzchniowo czynny. Substancja myjąca, pełni rolę stabilizatora, umożliwia łączenie się składników, np. fazy oleistej z wodną, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Występuje w kremach, szamponach, mydłach, żelach pod prysznic, płynach micelarnych.

P

Parfum - składnik kompozycji zapachowej, który jest mieszaniną naturalnych lub syntetycznych substancji zapachowych nadających zapach kosmetykowi.

PEG-120 Methyl Glucose Dioleate - Oksyetylenowany 120 molami tlenku etylenu dioleinian metylo-D-glukopiranozydu. Składnik pozyskiwany z naturalnej glukozy pochodzącej z kukurydzy. Składnik zagęszczający, stosowany w szamponach, żelach do mycia ciała i kosmetykach do mycia dla niemowląt. Może być stosowany nawet w produktach dla dzieci, nie podrażnia oczu. Jest polecanym składnikiem dla osób z cerą wrażliwą i trądzikową.

Polyquaternium-10 - Czwartorzędowana hydroksyetyloceluloza. Substancja antystatyczna i blonotworcza. kondycjonująca włosy – ułatwia rozczesywanie, zapobiega splątywaniu, nadaje połysk. Na powierzchni włosów lub skóry tworzy ochronną warstwę, która zapobiega utracie wilgoci, pośrednio nawilża. Środek antystatyczny, zapobiega elektryzowaniu się włosów.

S

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate - Sól sodowa sulfonianu alfa-olefin C12-16. Środek powierzchniowo czynny. Substancja pianotwórcza, poprawiająca jakość piany. Substancja myjąca, ułatwia mieszanie wody z substancjami tłuszczowymi i brudem, umożliwia usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów. Stosowany w szamponach, preparatach do kąpieli, preparatach do pielęgnacji jamy ustnej i zębów. Może być potencjalnym alergenem. Średnio drażniący i wysuszający skórę.

Sodium Chloride - Chlorek sodu. Substancja wypełniająca, zwiększająca objętość produktu kosmetycznego. Substancja zapachowa/maskująca, zmniejsza lub tłumi podstawowy zapach produktu kosmetycznego lub surowców. Wspomaga stabilizację emulsji. Stosowana w szamponach, żelach pod prysznic, peelingach, w preparatach do higieny jamy ustnej jako substancja polerująca oraz redukująca nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach może powodować podrażnienie.

Sodium Cocoyl Isethionate - Kokoiloizetionian sodowy. Środek powierzchniowo czynny, dodatkowo odżywia włosy i oczyszcza. Łagodny składnik myjący o dobrych właściwościach pianotwórczych. Nie jest wrażliwy na twardą wodę. Jest dobrze tolerowany przez większość osób. Znajduje często zastosowanie w kosmetykach myjących w formie kostki. Jest biodegradowalny.

V

Violet 2 (CI 60725)Fiolet, 1-hydroksy-4-(p-toluidyno)antrachinon. Barwnik, Nadaje fioletowy kolor kosmetykom. Barwnik zabroniony w kosmetykach i preparatach mających kontakt z błonami śluzowymi, np pastach do higieny jamy ustnej, produktach do stosowania na okolice oczu, produktach oznaczonych, jako nieszczypiące w oczy. Uznany za toksyczny i rakotwórczy. Dozwolony w produktach mających jedynie krótki kontakt ze skórą.

Komentarze

  1. Miałam te szampony kilka razy w ręku i je odkładałam na półkę 🤔 Ale nadal mnie nęcą, tylko w domu w zapasie to mam jeszcze ze dwadzieścia innych 🤦🏻‍♀️

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty